Alpino Pērle pakalpojumi:

Asinsvadu doplerogrāfija

Doplerogrāfija jeb ultrasonogrāfija ir asinsvadu izmeklēšana ar ultraskaņu, kuras laikā iegūst asinsvadu attēlus, reģistrē asins plūsmas virzienu un ātrumu.

Vārds duplex metodes nosaukumā nozīmē, ka izmeklējumā vienlaikus var redzēt gan asinsvadu krāsu attēlus, gan asiņu plūsmas ātrumu.

Ja asinsvads ir sašaurināts, novērojams lielāks plūsmas ātrums, ja tas ir gandrīz ciet - plūsma būs ārkārtīgi lēna. Savukārt, pilnīga slēguma gadījumā plūsma netiks novērota vai asinis plūdīs pretējā virzienā nekā ierasts.

Asinsvadu doplerogrāfija ļauj noteikt asinsvados radušās pārmaiņas un izvērtēt pacienta ārstēšanas rezultātus. Ar šo metodi ārstam ir iespēja izmeklēt galvas un kakla asinsvadus, precīzi nosakot asinsrites traucējumus un to pakāpi.

Kam ir ieteicams galvas asinsvadu USG?

Ultrasonogrāfijas izmeklējumu asinsvadiem ieteicams veikt, ja ir sekojošas sūdzības:

  • Galvassāpes;
  • Reiboņi;
  • Trokšņi galvā vai ausīs;
  • Samaņas zudumi;
  • Ģīboņi;
  • Pacientiem, kas pārcietuši insultu;
  • Pēc galvas un kakla traumām;
  • Mugurkaula kakla daļas spondilozes gadījumi;
  • Ir paaugstināts holesterīna līmenis;
  • Ir aizdomas par aterosklerozi vai vielmaiņas traucējumiem.

Gadījumos, kad ir paaugstināts holesterīna līmenis, ilgstoši augsts asinsspiediens vai cukura diabēts, doplerogrāfijas izmeklējumu galvas un kakla asinsvadiem būtu jāveic regulāri.

Asinsvadu doplerogrāfiju pēc 50 gadiem profilaktiski iesaka veikt ikvienam iedzīvotājam, ņemot vērā augsto sirds un asinsvadu slimību izplatību un to izraisīto negatīvo ietekmi uz dzīvildzi.

Asinsvadu doplerogrāfija ļauj izvērtēt asinsvadu sieniņu biezumu. To sabiezēšana norāda, ka var būt problēmas ar citiem asinsvadiem, piemēram, sirds asinsvadiem.

Izmaiņas sirds un asinsvadu sistēmā parasti skar gados vecākus cilvēkus, lai gan dažādu veselībai nelabvēlīgu faktoru ietekmē pirmās izmaiņas sākas ievērojami agrāk, īpaši aterosklerozes gadījumā. Asinsvadu doplerogrāfijas tehnoloģija ļauj asinsvados atrast sākotnējos ar aterosklerozi saistītos procesus un uzsākt savlaicīgu ārstēšanu.

Kas ir ateroskleroze?

Ateroskleroze ir viena no visbiežāk sastopamajām hroniskajām asinsvadu slimībām. To izraisa taukiem līdzīgu vielu, galvenokārt holesterīna, uzkrāšanās asinsvadu sieniņās, kas ar laiku noved pie asinsvadu sašaurināšanās vai pat pilnīgas slēgšanās. Doplerogrāfijā visbiežāk konstatē šos sašaurinājumus un holesterīna izraisīto asinsvadu sieniņu bojājumus. Ateroskleroze ar laiku var izraisīt ļoti bīstamas slimības – infarktu un insultu.

Cik bieži vēlams veikt izmeklējumu?

Ja Jums ir atklāta ateroskleroze vai atrodaties riska grupā saslimt ar sirds asinsvadu slimībām, slimojat ar cukura diabētu vai Jums ir grūti kontrolējams asinsspiediens, tad šāds izmeklējums ir vajadzīgs reizi pusgadā vai vismaz reizi gadā.

Kā notiek izmeklējums?

Uz pacienta ādas tiek uzklāts caurspīdīgs gēls kontakta uzlabošanai starp ultrasonogrāfijas iekārtu un ādu. Ultrasonogrāfijas zonde, kas veido ultraskaņas viļņus, tiek virzīta pa izmeklējamo ķermeņa daļu, atainojot attēlu uz ekrāna. Izmeklējums ir nesāpīgs un nekaitīgs, jo nav saistīts ar jonizējošo starojumu. To var veikt neierobežotā skaitā un jebkurā vecumā.

Ārstu praksē Alpino Pērle galvas un kakla asinsvadu krāsu dopleragrāfiju veic Dr. Vadims Ivanovskis, sertificēts radiologs un ultrasonogrāfijas speciālists. Ārsts izmeklēs un sniegs rekomendācijas ģimenes ārstam vai ārstējošam speciālistam.

Sadarabības partneri
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes (cookies). Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanas noteikumiem.