Transkraniālo doplerogrāfiju jeb galvas asinsvadu neirosonogrāfiju nozīmē tiem pacientiem, kas sūdzas par spēcīgām galvassāpēm vai reiboņiem, asinsspiediena svārstībām, hipertoniskās slimības vai hipertensijas, mugurkaula kakla daļas spondilozes, kā arī holesterīna vielmaiņas traucējumiem.
Kāpēc ir tik svarīga galvas asinsvadu veselība?
Smadzeņu šūnām raksturīga iezīme ir enerģijas rezervju (skābekļa, glikozes) uzkrāšanas iespējas trūkums. Tāpēc tām ir nepieciešama nepārtraukta asiņu piegāde. Smadzeņu vadošā, regulējošā loma cilvēka organismā prasa augstu vielmaiņas procesu aktivitāti un optimālu asiņu piegādi nervu šūnām.
Smadzenes ir aktīvas ne tikai nomodā, bet arī miega laikā. Vienā minūtē caur smadzenēm izplūst aptuveni 700-900 ml asiņu, kas ir 15 - 20 procenti no kopējā sirds izvadītā asiņu daudzuma minūtē. Smadzenes ar asinīm apgādā četri lieli asinsvadi: 2 iekšējās miega un 2 mugurkaula artērijas. Ar galvas doplerogrāfijas metodi izmeklē arī galvenos smadzeņu asinsvadus.
Lai galvas doplerogrāfija ļautu pilnvērtīgi novērtēt galvas smadzeņu asinsriti, ir nepieciešama gan kakla, gan galvas asinsvadu izmeklēšana. Bieži vien būtiskas pārmaiņas atrod tieši kakla asinsvados, kas tālāk sazarojas un apasiņo galvas smadzenes.
Cilvēkam var būt kāds anatomiski sašaurināts asinsvads no dzimšanas, kas neļauj asinīm pieplūst galvai. Tāpat asinsvadus var ietekmēt un nospiest dažādas mugurkaula deformācijas. Tā dēvētā transkraniālā doplerogrāfija ļauj caur plāno deniņu kaulu izvērtēt asins plūsmu tajos.
Ja izmeklējuma laikā tiek atrastas pārmaiņas, kas prasa tālāku un padziļinātu izmeklēšanu, izmantojot tā sauktās angiogrāfijas metodes (CTA, MRA, DSA). Tad jau šajos izmeklējumos lieto kontrastvielu un rentgena starojumu vai magnētisko lauku.
Galvas doplerogrāfiju veic ar ultraskaņas aparātu, guļus stāvoklī. Ultraskaņas zondi vada gar deniņu kaulu.
Sagatavošanās procedūrai
Ārstu praksē Alpino Pērle galvas un kakla asinsvadu krāsu doplerogrāfiju veic Dr. Vadims Ivanovskis, sertificēts radiologs un ultrasonogrāfijas speciālists. Ārsts izmeklēs un sniegs rekomendācijas ģimenes ārstam vai ārstējošam speciālistam.